Przeskocz do treści

Czym są poronienia?

Czym jest poronienie, Jak rozpoznać poronienie, Kiedy najczęściej występuje poronienie, Jak można zapobiec poronieniu

Ciąża kojarzy nam się zazwyczaj dość pozy­ty­wnie. Jed­nak nie dla każdej kobi­ety tak jest. Cza­sa­mi kończy się ona zbyt wcześnie i przynosi wiele cier­pi­enia dla kobi­et, ale również dla mężczyzn.

Czym jest poronienie?
Jak rozpoz­nać poronienie?
Kiedy najczęś­ciej wys­tępu­je poronienie?
Jak moż­na zapo­biec poronieniu?

Czym jest poronienie?

Już od daw­na przyjął się ter­min poronie­nie. Co to właś­ci­wie jest? Kiedy mówimy o poronie­niu, a kiedy o porodzie przed­w­czes­nym? Przede wszys­tkim poronie­nie jest to przed­w­czesne zakończe­nie ciąży wskutek wydale­nia obu­marłego pło­du lub zar­o­d­ka. O poronie­niu mówimy, jeśli utra­ta dziec­ka ma miejsce do 22 tygod­nia ciąży. Nato­mi­ast jeśli dojdzie do takiej sytu­acji później, mamy do czynienia z poro­dem przed­w­czes­nym. Warto więc zapamię­tać różnicę.

Jak rozpoznać poronienie?

Rozpoz­nanie poronienia cza­sem bywa łatwe, a cza­sem nie jest zbyt oczy­wiste. Objawy mogą być charak­terysty­czne, ale cza­sem nawet ciężko zori­en­tować się, że coś się dzieje. Jed­nym z objawów może być krwaw­ie­nie. Niepoko­jące jest plamie­nie brą­zowe albo jas­nocz­er­wone. Częs­to mogą towarzyszyć mu skur­cze. Szczegól­nym znakiem dla nas jest to, że krwaw­ie­nie jest bard­zo inten­sy­wne, posi­a­da skrzepy czy też frag­men­ty tkanek. Dodatkowo w przy­pad­ku poronienia krwaw­ie­nie pojaw­ia się nagle, a jego obfi­tość wzras­ta. Innym objawem poronienia może być też wyciek wod­nis­tej wydzieliny czy śluzu, który ma bar­wę od biało-różową. Poza tym poronie­nie może objaw­iać się zanikiem charak­terysty­cznych objawów dla naszej ciąży.

Kiedy najczęściej występuje poronienie?

Poronienia wys­tępu­ją najczęś­ciej w pier­wszym trymestrze ciąży. Czyli jest to czas do upły­wu dwu­nastego tygod­nia. Dlaczego tak jest? Ist­nieje wiele czyn­ników, które mogą powodować, że zag­nieżdże­nie zar­o­d­ka będzie trudne. Dlat­ego też ryzyko wys­tąpi­enia poronienia jest w tym okre­sie największe.

Jak można zapobiec poronieniu?

Choć ciężko jest zapo­b­ie­gać poronie­niu, może­my spraw­ić, że ograniczymy pewne czyn­ni­ki, które mogą je wywołać. Dlat­ego też pod­czas trwa­nia okre­su zagroże­nia dla ciąży powin­niśmy pow­strzy­mać się od współży­cia płciowego, ale również ograniczyć akty­wność fizy­czną. Jeśli to już kole­jne poronie­nie warto też zro­bić dodatkowe bada­nia, które pomogą nam ustal­ić przy­czyny poronienia i jej unikać. Warto zapamię­tać, że badanie przy­czyn poronienia jest tutaj naprawdę ważne dla naszej przyszłej ciąży.

mail