Dlaczego ciągle jest mi zimno? Poznaj przyczyny ciągłego uczucia zimna
Ciągłe uczucie zimna najczęściej związane jest ze zmęczeniem, podeszłym wiekiem, niską masą ciała lub stresem. Nie należy jednak go bagatelizować, ponieważ marznięcie jest nie tylko nieprzyjemne, ale może być również objawem chorób: m.in. depresji, schorzeń układu sercowo-naczyniowego, anemii czy niedoczynności tarczycy i Hashimoto.
Spis treści
Uczucie zimna – przyczyny związane z układem krążenia (stres, brak ruchu czy zmęczenie)
W wielu przypadkach za ciągłe uczucie zimna odpowiadają przewlekłe zmęczenie lub stres. W tych momentach organizm koncentruje dobrze dotlenioną krew w najważniejszych narządach, a inne takiej krwi dostają mniej. Marznięcie nasila się więc, szczególnie w takich partiach ciała, jak dłonie czy stopy. Podobny wpływ na krążenie mają również niektóre choroby serca, noszenie zbyt ciasnej odzieży czy brak ruchu. Należy wymienić też alkohol oraz kofeinę, które rozszerzają naczynia krwionośne, co powoduje szybszy przepływ krwi, a tym samym – trudniejsze jej ogrzanie. Przy nadużywaniu tych substancji może pojawić się więc przewlekłe uczucie zimna. Ciągłe marznięcie występuje też u osób chorych na anemię oraz u tych, u których obserwuje się niskie ciśnienie.
Uczucie zimna – przyczyny to również podeszły wiek, niska masa ciała i menopauza
Osoby starsze są bardziej wrażliwe na zimno, ponieważ z upływem lat zmniejsza się liczba receptorów czucia ciepła. W związku z tym odczuwanie zimna jest dla nich w pewien sposób naturalne. Również u kobiet przechodzących menopauzę uczucie przeraźliwego zimna jest normalne i wiąże się ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Także niska masa ciała (szczególnie związana z małą ilością masy mięśniowej) ma wpływ na wytwarzanie energii, która nie ma gdzie się przekształcać.
Uczucie zimna a Hashimoto – jeden z powszechniejszych objawów choroby
Przewlekłe uczucie zimna to jeden z częstszych objawów choroby Hashimoto oraz niedoczynności tarczycy. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie, a także upośledzeniem działania gruczołów potowych i łojowych. Przy Hashimoto pojawia się również zmęczenie, niewytłumaczalny wzrost masy ciała, obrzęki (szczególnie twarzy), zaparcia, osłabienie, bóle mięśni czy spadek nastroju, a nawet depresja. Obserwuje się również wypadanie włosów, nadmierną potliwość i szorstką skórę.
Hashimoto – na czym polega i jakie są jej przyczyny?
Hashimoto to choroba, która wiąże się z zaburzeniami układu odpornościowego – przestaje on chronić organizm przed pojawieniem się infekcji, a zaczyna atakować własne tkanki. Powoduje to pojawienie się przewlekłego stanu zapalnego tarczycy i najczęściej również niedoczynności tego gruczołu. Na rozwój Hashimoto wpływ mają zwykle predyspozycje genetyczne, jednak mówi się również o wpływie dużego stresu, zaburzeniach metabolicznych czy zaburzeniach flory bakteryjnej. Nie wszystkie przyczyny schorzenia są znane – wciąż prowadzone są na ten temat badania.
Wykrycie i leczenie Hashimoto
Przy pojawieniu się objawów choroby Hashimoto (w tym przewlekłego uczucia zimna) należy wykonać szereg badań, które wykonywane razem dadzą całościowy obraz stanu zdrowia. Należą do nich przede wszystkim badania krwi w kierunku stężenia: TSH (hormonu przysadki mózgowej), fT3 i fT4 (hormonów tarczycowych), anty-TPO i anty-TG (badanie przeciwciał przeciwtarczycowych), cholesterolu oraz glukozy. Dobrze jest wykonać również USG tarczycy.
Leczenie rozpoczyna się najczęściej dopiero wtedy, gdy u osoby chorej pojawia się niedoczynność (lub ewentualnie nadczynność) tarczycy. Najczęściej polega na podawaniu odpowiedniej dawki tyroksyny, która dostosowywana jest indywidualnie – w zależności od stopnia zaawansowania niedoczynności, wieku chorego, a także jego masy ciała. Zwykle podawanie leku wystarczy, by poprawić jakość życia i zmniejszyć nasilenie objawów.
Hashimoto a celiakia – często ze sobą współistnieją
Ze względu na to, że Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, bardzo często współistnieje z innymi chorobami o tym samym podłożu. Jednym z takich schorzeń jest celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, która u chorych na Hashimoto pojawia się 10 razy częściej niż u innych osób. Warto więc zdawać sobie sprawę, że po wykryciu Hashimoto dobrze jest również wykonać testy genetyczne w kierunku celiakii, by mieć pewność co do stanu swojego zdrowia.
Jeśli także celiakia zostanie wykryta, konieczne będzie przejście na dietę bezglutenową. Jest to jedyny sposób, by ustrzec się przed konsekwencjami nieleczonej celiakii, do których należą m.in. liczne niedobory, anemia, problemy z płodnością, poronienia czy nawet nowotwory. Dieta bezglutenowa przynosi korzyści zdrowotne również w leczeniu Hashimoto.
Masz pytania odnośnie testu DNA w kierunku celiakii? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl