baner nova
baner nova

Badania genetyczne nad rakiem – nowa inicjatywa warszawskich naukowców

Hipertrichoza jakie są jej objawyWedług danych statystycznych u co czwartej osoby z rakiem choroba jest spowodowana nosicielstwem mutacji genetycznej. Zmiany te można jednak wykryć odpowiednio wcześnie i otoczyć takiego pacjenta specjalistyczną opieką. Jak zmniejszyć liczbę zgonów wywołanych nowotworami o podłożu genetycznym? Na to trudne pytanie już od dłuższego czasu próbują odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Otworzyli oni nawet spółkę, w której każdy może wykonać badanie genetyczne i dowiedzieć się czy grozi mu choroba nowotworowa. 

Badania genetyczne – zaglądanie w ludzki genom niczym przewidywanie przyszłości?

Badania naukowe nad genetyczną skłonnością do nowotworów

W skład zespołu badawczego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin nauki – biologii, bioinformatyki czy informatyki. W pierwszej kolejności naukowcy sprawdzają kilkadziesiąt mutacji genetycznych, a potem zestawiają je z prawidłowym genotypem człowieka. Za pomocą takiej analizy porównawczej potrafią już stwierdzić czy dana osoba posiada genetyczne predyspozycje do rozwoju choroby nowotworowej. To trochę jak zabawa we wróżkę i przewidywanie czyjeś przyszłości. Rak jest często dziedziczony z pokolenia na pokolenie, dlatego badania tego typu powinny wykonywać wszystkie osoby, u których występuje takie rodzinne obciążenie.

W swojej pracy fachowcy sporo uwagi poświęcili rakowi tarczycy. Choć nowotwór ten rozwija się zwykle dość powoli i nie daje zbyt gwałtownych objawów, to jednak czasem, gdy jest spowodowany czynnikiem genetycznym, może doprowadzić do szybkiej śmieci pacjenta.

Test DNA na obecność mutacji w genie BRCA1 – jedno szybkie badanie, szansa na lepsze życie!

O tym, że badania genetyczne pod kątem predyspozycji do rozwoju nowotworów mogą uratować życie, przekonała się amerykańska aktorka Angelina Jolie. Po tym jak test DNA stwierdził u niej obecność mutacji w genie BRCA1 (genie odpowiedzialnym za powstanie raka piersi i jajników), gwiazda usunęła obie piersi i jajniki. Robiąc to zwiększyła swoje szanse na długie i szczęśliwe życie.

Powstaną nowe testy DNA wykrywające nowotwory?

Każdego roku z powodu chorób nowotworowych umierają tysiące Polaków. Wielu z nich można by zapewne wyleczyć, gdyby ich rak został zdiagnozowany w porę. Ale chorzy zgłaszają się do lekarzy zbyt późno, często dopiero, gdy nowotwór zdąży już osiągnąć zaawansowane stadium rozwoju. Szanse na wyleczenie takiego pacjenta są niewielkie. Niekorzystne statystyki może zmienić tylko szybka diagnostyka i skuteczna terapia. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ich inicjatywie i prowadzonym badaniom uda się niebawem wprowadzić nowe testy DNA, przy pomocy których będzie można z dużą dokładnością określić prawdopodobieństwo rozwoju raka, na długo zanim choroba da o sobie znać.

Źródło informacji: wyborcza.pl 

 

 

 kalendarz ciążypierwsze objawy ciążyporód dziecka w którym tygodniu ciąży jestem badania podczas ciążypológćwiczenia w ciążyusg w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,