Czy będą nowe badania nad chorobą Alzheimera?
Od lipca tego roku polskie ośrodki badawcze oraz uczelnie wyższe i przedsiębiorstwa zajmujące się ochroną zdrowia mogą ubiegać się o granty na badania naukowe w ramach programu Innovative Medicine Initiative 2. Ruszyła bowiem kolejna, piąta już edycja konkursu prowadzonego właśnie przez IMI. Tym razem skupiono się na chorobie Alzheimera oraz cukrzycy, chorób uznawanych za jeden największych problemów w dzisiejszym świecie. Środki finansowe na realizację konkursu pochodzą z dwóch źródeł: Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). Budżet na badania wynosi w tym roku 95 mln euro, a projekty można składać do 13 października.
Spis treści
Misja Innovative Medicines Initiative
IMI to inicjatywa, której celem jest budowanie współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi, firmami farmaceutycznymi, jak również małymi i średnimi firmami zajmującymi się ochroną zdrowia. A wszystko to ma służyć opracowywaniu innowacyjnych metod leczenia. Udział Polski w programie jest wciąż jeszcze dość znikomy. Do tej pory z unijnych dotacji skorzystało zaledwie 5 naszych ośrodków.
Dlaczego akurat choroba Alzheimera i jakie są jej objawy?
Twórcy programu podkreślają konieczność prowadzenia prac nad skuteczniejszymi metodami walki z Alzheimerem. Społeczeństwo starzeje się, co oznacza, że chorych z roku na rok będzie przybywać.
W Polsce na ten rodzaj demencji cierpi ok. 250 tysięcy osób. Choroba Alzheimera ma charakter neurodegeneracyjny i polega na postępującym zaniku komórek mózgowych, w których gromadzą się nadmierne ilości białka – amyloidu. Skutkiem tego są zaburzenia pamięci. W miarę rozwoju choroby pacjent nie tylko nie rozpoznaje własnego odbicia w lustrze, ale i członków najbliższej rodziny. Ponadto ma ogromne trudności z uczeniem się i przyswajaniem nowych informacji. Chory powoli gubi wszystkie wspomnienia z przeszłości, nie odnajduje się też w teraźniejszości — bardzo często nie potrafi wskazać aktualnej daty, godziny czy pory roku. W zaawansowanym stadium traci też zdolność wykonywania tak prozaicznych czynności jak poruszanie się, jedzenie czy mówienie — jest więc całkowicie uzależniony od innych.
Alzheimerowi towarzyszą też nagłe zmiany nastrojów, agresja, stany depresyjne i lękowe. Choroba prowadzi do śmierci pacjenta, najczęściej w skutek czynników zewnętrznych, np. zapalenia płuc czy odleżyn.
Choroba Alzheimera to choroba genetyczna
Naukowcy nadal mają wiele wątpliwości co do przyczyn postępującego otępienia. Najczęściej mówi się o czynnikach środowiskowych oraz zaburzeniach hormonalnych. Warto jednak pamiętać, że w ok. 15–20% przypadków Alzheimer ma charakter dziedziczny, a za rozwój choroby odpowiadają wadliwe geny.
Choroba cukrzycowa nerek – czym jest?
Inną chorobą na, której inicjatorzy programu skupili swoją uwagę jest cukrzyca, a konkretnie cukrzycowa choroba nerek (nefropatia cukrzycowa). Polega ona na uszkodzeniu nerek na skutek długotrwałej hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. Nieleczona może niestety prowadzić do całkowitej niewydolności tego narządu. Czynników sprzyjających rozwojowi choroby można wymienić co najmniej kilka. Pierwszym, najważniejszym będzie oczywiście niewłaściwe leczenie cukrzycy, ale też wiek, płeć i wreszcie czynniki genetyczne.
Mimo ogromnego postępu medycyny wciąż istnieje wiele chorób, wobec których lekarze bezradnie rozkładają ręce. Dzięki takim programom jak Innovative Medicine Initiative oraz ścisłej współpracy wielu ośrodków, być może uda się to zmienić. Naukowcy widzą ciągła potrzebę opracowywania metod leczenia, które poprawiłyby komfort życia chorych na całym świecie.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Źródło informacji: biotechnologia.pl
Zdjęcie: Designed by Katemangostar