Przeskocz do treści

Rak jelita grubego. Czy dieta jest ważna. Zapobieganie, diagnoza i leczenie?

Rak jeli­ta grubego wys­tępu­je dość częs­to u Polaków. Ze wzglę­du na fakt, że cza­sa­mi nie daje on dłu­go objawów, nierzad­ko jego lecze­nie zaczy­na się dosyć późno. To jed­na z przy­czyn tego, że w zestaw­ie­niu nowot­worowych przy­czyn zgonu od wielu już lat w czołów­ce zna­j­du­je się rak jeli­ta grubego. Czy dieta jest waż­na w zapo­b­ie­ga­niu tej choro­bie? Jak się przed nią uchronić i jak się ją leczy? Przeczytaj.

Rak jelita grubego — Czy dieta jest ważna w profilaktyce przeciwnowotworowej?

Nie ma żad­nych wąt­pli­woś­ci, że sposób odży­wia­nia się wpły­wa na możli­wość rozwinię­cia się raka jeli­ta grubego. Jedze­nie pro­duk­tów bogatych w tłuszcze zwierzęce, czer­wone mię­so, z niewielką podażą warzyw, owoców, selenu i wap­nia- to wręcz prosze­nie się o jeden z rodza­jów raka układu pokar­mowego, także nowot­woru jeli­ta grubego. Nato­mi­ast reg­u­larne spoży­wanie odpowied­niej iloś­ci błon­ni­ka oraz nabi­ału, a także duża ilość ruchu w ciągu dnia, stanowi tutaj pro­fi­lak­tykę antynowotworową.

Czy rak jelita grubego może być dziedziczony?

Przyj­mu­je się, że około 15% zachorowań na raka jeli­ta grubego przy­czy­na zachorowa­nia kry­je się w DNA. W trak­cie badań gene­ty­cznych cza­sa­mi uda­je się wyo­dręb­nić geny odpowiedzialne za wys­tępowanie tej choro­by. Zdarza się też, że nowotwór ten wyraźnie “upodobał” sobie konkret­ną rodz­inę, a nie uda­je się jed­noz­nacznie określić, czym to jest spowodowane. Według statystyk 1% osób chorych na raka jeli­ta grubego zachorowało w wyniku mutacji genu APC. Dlat­ego ludzie, u których ktoś na niego zachorował, są w grupie ryzy­ka. Powin­ny one wcześniej i częś­ciej wykony­wać bada­nia na raka jeli­ta, ponieważ wczesne rozpoz­nanie nowot­woru daje szan­sę, że chory wyzdrowieje i jeszcze dłu­go pożyje.

Rak jelita grubego — rozpoznanie i leczenie

Cza­sa­mi rak jeli­ta grubego daje objawy np. w postaci krwi w stol­cu, trud­noś­ci­a­mi z wypróż­ni­an­iem się. W wielu przy­pad­kach choro­ba zaczy­na się od poli­pa, który lata­mi rośnie bez wyraźnych oznak ze strony orga­niz­mu. Wtedy prze­ważnie jego obec­ność wykry­wa się w trak­cie pro­fi­lak­ty­cznej kolonoskopii. Lecze­nie raka jeli­ta grubego zależy od stop­nia jego zaawan­sowa­nia, ale praw­ie zawsze wykonu­je się oper­ację. W niek­tórych przy­pad­kach nieste­ty niezbędne jest założe­nie stomii.

Rak jelita grubego — Czy dieta jest ważna w trakcie leczenia?

W cza­sie leczenia nowot­woru jeli­ta grubego chory musi ściśle przestrze­gać zasad diety lekkos­trawnej, ale odmi­en­nie do diety pro­fi­lak­ty­cznej, zale­ca się ogranicze­nie iloś­ci spoży­wanego błon­ni­ka pokar­mowego. Owoce i warzy­wa przed posiłkiem najlepiej upiec albo ugo­tować bez skór­ki. Chory powinien sięgnąć po chude mięso.

mail