Nieinwazyjne badania prenatalne — Prenatal testDNA a Sanco: podobieństwa i różnice
Obecnie mamy chcą jak najszybciej wiedzieć, czy ich dziecko urodzi się zdrowe, aby móc przeżywać ciążę bez niepotrzebnych lęków. Testów prenatalnych, które są uznawane za wiarygodne, jest kilka. W tym artykule skupimy się na różnicach i podobieństwach między Prenatal testDNA a Sanco.
Prenatal testDNA a Sanco — podobieństwa
Prenatal testDNA i Sanco to testy nieinwazyjne, ale w odróżnieniu od testu PAPP‑a, są oparte na analizie DNA płodu, a nie np. białek. Oba testy są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej maluszka, ponieważ do ich przeprowadzenia potrzebne jest dostarczenie małej ilości krwi z żyły łokciowej kobiety w ciąży (podobnie jak do morfologii). Ich wyniki są dostępne zazwyczaj w ciągu kilku dni. Ocenie podlega cały materiał genetyczny płodu — 23 chromosomy. W przypadku ciąży bliźniaczej przeciwwskazaniem do przeprowadzenia Prenatal testDNA i Sanco jest obumarcie jednego z płodów po 8 tygodniu ciąży. Można je zrobić już od wczesnej ciąży, od 10 tygodnia. Istnieje też możliwość określenia Rh płodu oraz płci dziecka (opcja dodatkowa na życzenie klienta). Dlatego duża grupa przyszłych mam wybiera Prenatal testDNA albo Sanco zamiast mniej komfortowej amniopunkcji. Niestety w przeciwieństwie do niej Prenatal testDNA i Sanco nie są refundowane przez NFZ, podobnie jak inne NIPT w Polsce, więc trzeba za nie zapłacić. Są za to bardziej komfortowe, ponieważ nawet nie jest konieczna wizyta w placówce medycznej. Można poprosić o pobranie próbki krwi we własnym domu.
Prenatal testDNA a Sanco — różnice
Co prawda zarówno Prenatal testDNA jak i Sanco są badane przy wykorzystywaniu tej samej technologii, ale Prenatal testDNA obejmuje również analizę naprawdę małych mikrodelecji (odpowiedzialnych np. za zespół DiGorge’a, zespół Wolf-Hirschhorna), których objawy mogą być jednak poważne. Wiarygodność jest potwierdzona także w ich przypadku, ponieważ walidacja obejmowała ponad 70 tys. ciąż. Czułość Sanco jest o kilka procent mniejsza, ale nadal bardzo wysoka, bo wynosi ponad 94%. Z kolei Prenatal testDNA charakteryzuje się dużo mniejszym odsetkiem wyników fałszywie dodatnich oraz wyników fałszywie ujemnych.