Krótki poradnik jakie badania zrobić starając się o dziecko
W życiu większości dorosłych ludzi przychodzi taki moment, w którym zaczynają myśleć o pozostawieniu po sobie śladu w postaci potomka. Budzi się instynkt macierzyński i ojcowski, a to skłania parę do starań o dziecko. Mówi się wtedy o ciąży zaplanowanej. Zanim “przystąpimy do dzieła” warto dowiedzieć się jakie badania zrobić starając się o dziecko. Dlaczego to takie ważne? Jakie choroby można wykryć już na tym etapie? Przeczytaj uważnie!
Spis treści
Dlaczego warto wiedzieć jakie badania zrobić starając się o dziecko?
Wykonywanie licznych badań w trakcie ciąży to już dzisiaj standard. Niestety nie dotyczy to etapu starań o poczęcie maluszka. Jakie są tego skutki? Poronienia, przedwczesne porody, ciężkie choroby u dziecka. A wszystko to dlatego, że nie wiemy jakie badania zrobić starając się o dziecko. Przykładowo wykrycie trombofilii wrodzonej u kobiety w ciąży pozwala uniknąć utraty ciąży, ponieważ przyjmuje ona wtedy leki zapobiegające tworzeniu się zakrzepów. Są też choroby genetyczne, których można być nosicielem, a nie mieć objawów. Istnieje wtedy spore niebezpieczeństwo, że wadliwe geny przekażemy potomstwu, a ono będzie już się z tymi objawami zmagać.
Jakie badania zrobić starając się o dziecko-lista najważniejszych badań
Część badań pokrywa się z tymi, które wykonuje się w ciąży, m.in. badanie krwi i moczu, USG narządów rodnych, cytologia. Do tej listy koniecznie trzeba dopisać i powinno się wykonać badania genetyczne oraz badanie KIR i HLA‑C. Szczególnie jeśli w bliskiej rodzinie już występowały takie choroby jak np. celiakia albo kobieta planująca ciążę jest po 35 roku życia, lub więcej niż raz poroniła, albo ma problemy z zajściem w ciążę.
Jakie badania zrobić starając się o dziecko-dlaczego dodatkowe badania
Przy wspomnianej już wcześniej trombofilii wrodzonej osoba nią obciążona ma genetyczne predyspozycje do nadmiernego krzepnięcia krwi, a więc m.in. do tworzenia się zakrzepów. Jest to groźne nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Lekarz prowadzący ciążę może przeciwdziałać powikłaniom, ale najpierw musi dowiedzieć się o tym zagrożeniu. Niestety na standardowej wizycie nie każdy ginekolog mówi pacjentkom jakie badania zrobić starając się o dziecko. Bardzo dobrym badaniem jest też określenie kariotypu, w którym sprawdza się czy ilość i budowa chromosomów jest właściwa. Jeżeli u któregoś z rodziców występują nieprawidłowości to być może odziedziczyć je po nim dziecko. Natomiast badanie KIR i HLA‑C pozwala ocenić możliwość wystąpienia potencjalnych problemów z układem odpornościowym, które będą miały negatywny wpływ na przebieg ciąży.