Przeskocz do treści

Krótki poradnik jakie badania zrobić starając się o dziecko

W życiu więk­szoś­ci dorosłych ludzi przy­chodzi taki moment, w którym zaczy­na­ją myśleć o pozostaw­ie­niu po sobie śladu w postaci potom­ka. Budzi się instynkt macierzyńs­ki i ojcows­ki, a to skła­nia parę do starań o dziecko. Mówi się wtedy o ciąży zaplanowanej. Zan­im “przys­tąpimy do dzieła” warto dowiedzieć się jakie bada­nia zro­bić stara­jąc się o dziecko. Dlaczego to takie ważne? Jakie choro­by moż­na wykryć już na tym etapie? Przeczy­taj uważnie!

Dlaczego warto wiedzieć jakie badania zrobić starając się o dziecko?

Wykony­wanie licznych badań w trak­cie ciąży to już dzisi­aj stan­dard. Nieste­ty nie doty­czy to eta­pu starań o poczę­cie malusz­ka. Jakie są tego skut­ki? Poronienia, przed­w­czesne porody, ciężkie choro­by u dziec­ka. A wszys­tko to dlat­ego, że nie wiemy jakie bada­nia zro­bić stara­jąc się o dziecko. Przykład­owo wykrycie trom­bofil­ii wrod­zonej u kobi­ety w ciąży pozwala uniknąć utraty ciąży, ponieważ przyj­mu­je ona wtedy leki zapo­b­ie­ga­jące tworze­niu się zakrzepów. Są też choro­by gene­ty­czne, których moż­na być nosi­cielem, a nie mieć objawów. Ist­nieje wtedy spore niebez­pieczeńst­wo, że wadli­we geny przekaże­my potomst­wu, a ono będzie już się z tymi objawa­mi zmagać.

Jakie badania zrobić starając się o dziecko-lista najważniejszych badań

Część badań pokry­wa się z tymi, które wykonu­je się w ciąży, m.in. badanie krwi i moczu, USG narządów rod­nych, cytolo­gia. Do tej listy koniecznie trze­ba dopisać i powin­no się wykon­ać bada­nia gene­ty­czne oraz badanie KIR i HLA‑C. Szczegól­nie jeśli w bliskiej rodzinie już wys­tępowały takie choro­by jak np. celi­akia albo kobi­eta planu­ją­ca ciążę jest po 35 roku życia, lub więcej niż raz poroniła, albo ma prob­le­my z zajś­ciem w ciążę.

Jakie badania zrobić starając się o dziecko-dlaczego dodatkowe badania

Przy wspom­ni­anej już wcześniej trom­bofil­ii wrod­zonej oso­ba nią obciążona ma gene­ty­czne predys­pozy­c­je do nad­miernego krzep­nię­cia krwi, a więc m.in. do tworzenia się zakrzepów. Jest to groźne nie tylko dla mat­ki, ale również dla pło­du. Lekarz prowadzą­cy ciążę może prze­ci­wdzi­ałać powikłan­iom, ale najpierw musi dowiedzieć się o tym zagroże­niu. Nieste­ty na stan­dar­d­owej wiz­y­cie nie każdy ginekolog mówi pac­jen­tkom jakie bada­nia zro­bić stara­jąc się o dziecko. Bard­zo dobrym badaniem jest też określe­nie kar­i­o­ty­pu, w którym sprawdza się czy ilość i budowa chro­mo­somów jest właś­ci­wa. Jeżeli u które­goś z rodz­iców wys­tępu­ją niepraw­idłowoś­ci to być może odziedz­iczyć je po nim dziecko. Nato­mi­ast badanie KIR i HLA‑C pozwala ocenić możli­wość wys­tąpi­enia potenc­jal­nych prob­lemów z ukła­dem odpornoś­ciowym, które będą miały negaty­wny wpływ na prze­bieg ciąży.

mail