Anemia — czy jest niebezpieczna i na co warto zwrócić uwagę?
Anemia to popularna nazwa niedokrwistości czyli niedoboru erytrocytów i hemoglobiny. Schorzenie to dotyka głównie kobiet i jest szczególnie niebezpieczne w okresie ich ciąży. Jednymi z najczęstszych przyczyn prowadzących do zachorowań na anemię są niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Jak więc zapobiegać tej chorobie i wspomagać nasz organizm? O czym warto pamiętać?
Anemia — pierwsze rozpoznanie przeciwnika
Rozróżniamy różne rodzaje anemii, jednak warto ją rozpoznać poprzez wykonanie zwykłego badania krwi, które uwzględni takie parametry jak hemoglobina, hematokryt oraz erytrocyty. Bardzo często odpowiedzialność za anemię ponosi celiakia, która ogranicza zdolność wchłaniania substancji odżywczych do organizmu. Warto pamiętać, że anemia jest stanem patologicznym i może być niebezpieczna jeśli utrzymuje się od dłuższego czasu lub nawraca.
Przeczytaj też: Masz wzdęcia? Być może kryje się za nimi celiakia (trwała nietolerancja glutenu)
Anemia — czy cała wina spoczywa na celiakii?
Bezpośrednim zaleceniem do wykonania badania na celiakię jest właśnie anemia. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie diagnostyki jest test DNA, który jako jedyny pozwala wykluczyć chorobę lub potwierdzić obecność genów odpowiedzialnych za celiakię. Nieleczona celiakia prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, które odpowiadają za poprawne wchłanianie substancji odżywczych w organizmie. Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje u około. 46% osób u których rozpoznano celiakię.
To może Cię zainteresować: Prawidłowe rozpoznanie celiakii — jak rozpoznać u dziecka?
Zanim podejmiesz się leczenia — zdiagnozuj przyczynę
Pamiętajmy, że żelazo jest kluczowym składnikiem hemoglobiny, która wspiera transport tlenu w krwinkach czerwonych. W przypadku niedoboru tego składnika krwinki czerwone nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do wszystkich komórek. Aby zatem raz na zawsze rozwiązać problem anemii, należy zacząć od stwierdzenia jej przyczyny. Tylko mając pewną diagnozę, możemy podjąć odpowiednie kroki leczenia lub zakończyć diagnostykę na tym etapie.