Typowe i nietypowe objawy nietolerancji glutenu u niemowląt i dorosłych
Lubisz chleb i makaron? Często jadasz produkty mączne? To wcale nie oznacza, że Twój organizm toleruje gluten. Nietolerancja glutenu dotyka nawet tych, którzy codziennie spożywają sporą dawkę pszenicy i żyta. Przeczytaj, jakie objawy ma nietolerancja glutenu.
Jakie są typowe objawy nietolerancji glutenu?
Jakie są nietypowe objawy nietolerancji glutenu?
Jakie są objawy nietolerancji glutenu u niemowląt?
Jakie są objawy nietolerancji glutenu u dorosłych?
Jakie są typowe objawy nietolerancji glutenu?
Nietolerancja glutenu najczęściej objawia się zaburzeniami trawienia — bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami. Uczuleni na gluten często nie mają łaknienia, w związku z czym tracą wagę. Ponadto chorzy są nerwowi i drażliwi, mają nagłe zmiany nastroju. Towarzyszą im bóle i zawroty głowy oraz drętwienie i mrowienie kończyn. Mogą też doskwierać bóle stawów i mięśni. W badaniach krwi zaniepokoić może niedokrwistość.
Jakie są nietypowe objawy nietolerancji glutenu?
Do nietypowych objawów uczulenia na gluten należą choroby zębów i dziąseł, w tym próchnica, a także obrzęki tkanek miękkich. Chory na tę przypadłość często ma siniaki i krwiaki, które długo się goją. Badania krwi wykażą najprawdopodobniej pozdwyższony poziom cholesterolu oraz niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, C, D i K). Kobiety mogą zauważyć u siebie nieregularne miesiączki i zwiększoną bolesność jajników.
Jakie są objawy nietolerancji glutenu u niemowląt?
Niemowlęta z nierozpoznaną nietolerancją na gluten reagują na niego w sposób natychmiastowy lub opóźniony — nawet po 48 godzinach. Na skórze niemowlaka można zauważyć zmiany skórne, takie jak pokrzywka czy plamy przypominające atopowe zapalenie skóry — w zgięciach rączek i nóżek, za uszami. Ponadto mogą wystąpić bóle brzucha, a także wymioty i biegunka. Skrajnie niebezpiecznym objawem mogą być duszności.
Jakie są objawy nietolerancji glutenu u dorosłych?
Objawy nietolerancji glutenu u dorosłych wynikają z zaburzeń pracy układu pokarmowego, a dokładniej — zanikania kosmków jelitowych. Pojawiają się nieprzyjemne skurcze brzucha, mdłości, biegunki, cuchnące stolce. Na zmiany w jelitach reaguje z czasem cały organizm, a zwłaszcza układ nerwowy. Jedynym sposobem na pozbycie się objawów nietolerancji glutenu jest zaprzestanie spożywania pokarmów zawierających gluten. Z czasem wszystkie objawy ustępują i możliwy jest całkowity powrót do zdrowia.