Testy genetyczne — ile kosztują i gdzie warto je wykonać?
Testy genetyczne mogą dawać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. Pozwalają na diagnostykę wielu chorób genetycznych, a także potwierdzenie czy wykluczenie ojcostwa. Oferta badań genetycznych jest bardzo szeroka i dzięki temu pozwala na dobranie odpowiedniego pakietu badań, w zależności od potrzeb pacjenta.
Na czym polegają testy genetyczne?
Jakie testy genetyczne zrobić?
Ile kosztują testy genetyczne?
Gdzie zrobić testy genetyczne?
Spis treści
Na czym polegają testy genetyczne?
Testy genetyczne na ojcostwo polegają na analizie oraz porównaniu materiału genetycznego, zwykle pobieranego od co najmniej dwóch osób. Analizie poddaje się markery genetyczne, które są nośnikiem DNA. Testy genetyczne najwyższej jakości opierają się na 24 markerach, dzięki czemu wykazują wysoką skuteczność, która dochodzi nawet do 99,9%. Testy genetyczne mogą również polegać na analizie materiału pod kątem występowania zaburzeń genetycznych.
Jakie testy genetyczne zrobić?
W przypadku wykluczenia lub potwierdzenia ojcostwa, można wykonywać testy oparte na analizie DNA już po urodzeniu dziecka lub jeszcze podczas trwania ciąży. Testy genetyczne można również wykonywać w celu wykrycia lub wykluczenia chorób spowodowanych zaburzeniami genetycznymi. Część z nich można przenieść na potomstwo, dlatego diagnostyka zaburzeń w sekwencji DNA jest bardzo ważna przy planowaniu ciąży.
Ile kosztują testy genetyczne?
Testy genetyczne wykonywane w celu ustalenia ojcostwa są łatwo dostępne, a ich cena zaczyna się od 400–600 złotych. Droższe są badania wykonywane podczas ciąży, ponieważ ich cena może wynosić nawet 2–7 tysięcy złotych. W przypadku diagnostyki konkretnych chorób czy mutacji, warto zapoznać się z cennikiem laboratorium. Standardowo takie badania kosztują kilkaset złotych.
Gdzie zrobić testy genetyczne?
Testy genetyczne należy wykonywać w sprawdzonych laboratoriach, które mają doświadczenie w analizie materiału genetycznego. Warto porównać kilka ofert i wybrać najlepszą placówkę. Wiele laboratoriów proponuje dla pacjentów komfortowe pobranie próbek w domu i przesłanie ich kurierem, dzięki czemu oszczędza się czas, a cena badania jest zwykle niższa, niż w placówce stacjonarnej.