Nadmiar żelaza a zdrowie Twojego organizmu
Hemochromatoza, czyli nadmiar żelaza w organizmie, może powodować nieprzyjemne konsekwencje dla naszych narządów i tkanek, stopniowo uszkadzając je oraz wywołując poważne schorzenia, takie jak choroby serca, cukrzycę czy marskość wątroby.
Skąd bierze się nadmiar żelaza?
Aby zrozumieć hemochromatozę musimy przyjrzeć się genowi HFE, który wytwarza białko HFE odpowiedzialne za regulowanie poziomu żelaza w organizmie. W przypadku, gdy gen ten jest wadliwy, białko nie może odpowiednio blokować wchłaniania żelaza i do naszego organizmu dostaje się zbyt duża ilość tego pierwiastka. Z kolei nadmiar żelaza może powodować liczne schorzenia, m.in. układu rozrodczego, kostnego czy krwionośnego.
Jak przejawia się hemochromatoza?
Hemochromatoza może pojawić się już w dzieciństwie, ale zazwyczaj pierwsze poważne objawy występowania nadmiaru żelaza występują około 30 roku życia — wcześniej u mężczyzn, później u kobiet. Symptomy te to najczęściej osłabienie, senność czy bóle brzucha oraz stawów. Jednak wraz z biegiem czasu oraz wyższym stężeniem żelaza w organizmie, będę pojawiać się coraz poważniejsze choroby, takie jak impotencja, cukrzyca, marskość wątroby, a w najgorszym wypadku, także rak tego organu.
Wykrywanie oraz leczenie nadmiaru żelaza
Bardzo często diagnostyka tego schorzenia trwa długi czas (w Polsce zajmuje średnio 10 lat), co spowodowane jest dość ogólnymi początkowymi objawami hemochromatozy. Skutecznym i szybkim sposobem na rozpoznanie jest oczywiście badanie DNA, które wykrywa zmiany w genie HFE. A jak wygląda leczenie? Niestety nadmiaru żelaza w organizmie nie można obniżyć dedykowaną dietą czy suplementami. Jedną z najlepszych metod leczenia są upusty krwi, które powtarza się aż do momentu, kiedy parametry gospodarki żelazem we krwi powrócą do bezpiecznego poziomu. W początkowym stadium może wiązać się to nawet z cotygodniowymi upustami, jednak po pewnym czasie wykonywane będą znacznie rzadziej, np. dwa razy w roku.