Co zrobić, gdy dojdzie do poronienia?
Dziecko jest największym szczęściem, jakie może spotkać kobietę. Jest noszone pod jej sercem przez długie miesiące, aż w końcu dochodzi do upragnionego momentu, kiedy pojawia się na świecie. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. A co, jeśli dojdzie do poronienia? Co zrobić w tak ciężkiej sytuacji? Czy można jej uniknąć?
Kiedy zrobić badania przyczyn poronienia?
Czy badania przyczyn poronienia są drogie?
Gdzie zrobić badania przyczyn poronienia?
Po co robić badania przyczyn poronienia?
Kiedy zrobić badania przyczyn poronienia?
Ze wszystkich ciąży aż 10–15% kończy się poronieniem, jest to stosunkowo duża liczba, dlatego warto wykonać badania i dowiedzieć się, jaka była tego przyczyna. Badania te powinny być zrobione bezpośrednio po poronieniu, ponieważ tylko w ten sposób można poznać prawdziwą diagnozę. Ważne jest to, żeby dostarczyć je maksymalnie w ciągu 48 godzin, jeśli zostaną wykonane później, mogą nie dać jednoznacznej odpowiedzi.
Czy badania przyczyn poronienia są drogie?
Koszt takiego badania może wynosić od około 900 zł do nawet 2500 zł lub więcej, w zależności od instytucji, które je wykonują i jego inwazyjności. Przy pobieraniu materiału genetycznego do analizy, należy pamiętać o tym, aby pobrać go również od matki dziecka (na przykład wymaz z policzka), żeby łatwo odróżnić badane próbki.
Gdzie zrobić badania przyczyn poronienia?
Badania przyczyn poronienia oferują laboratoria lub centra badań genetycznych, wystarczy dostarczyć tam fragment kosmówki, który pobierany jest podczas łyżeczkowania jamy macicy.
Po co robić badania przyczyn poronienia?
-Pozwalają one na, co najważniejsze, poznanie prawdziwej przyczyny poronienia dziecka.
-Pomagają poradzić sobie ze stratą, odpędzają wyrzuty sumienia, depresję, złość, przygnębienie.
-Dają możliwość rozpoznania płci dziecka, co za tym idzie nadania mu imienia, wyprawienia godnego pogrzebu, przeżywania żałoby w spokoju.
-Dostarczają wskazówek odnośnie postępowania w przypadku kolejnych ciąży, czego unikać, jakie badania warto zrobić wcześniej.
-Jeśli płeć dziecka jest znana, można zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego jako martwe, dzięki czemu rodzicom przysługuje zasiłek pogrzebowy, a matce urlop macierzyński.