Badanie na celiakię — kiedy i dlaczego warto wykonać?
Badanie na celiakię — czym w ogóle jest celiakia? Celiakią nazywamy trwałą nietolerancję glutenu, która nieleczona może prowadzić do zniszczenia kosmków jelitowych. W rezultacie, nasz organizm będzie miał problemy z prawidłowym wchłanianiem substancji odżywczych z pożywienia, co może prowadzić do dalszych powikłań. Dowiedz się, kiedy warto poddać się badaniu na celiakię.
Badanie na celiakię — na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Warto nadmienić, że wyróżniamy pełnoobjawową celiakię, a także jej skąpoobjawową wersję. Obie odmiany wiążą się z szeregiem różnorodnych objawów, dlatego bez testów DNA choroba ta jest zazwyczaj trudna do wykrycia. Wśród najczęstszych symptomów pełnoobjawowego schorzenia można wymienić m.in. bóle brzucha, zaparcia, biegunkę, wymioty, a nierzadko obserwuje się także apatię i utratę apetytu. Z kolei skąpoobjawowa odmiana celiakii związana jest z anemią, problemami skórnymi i łupieżem, problemami hormonalnymi zmęczeniem, depresją, a także bólami głowy i mięśni. Jeśli mamy któryś z tych objawów najlepiej wykonać badanie na celiakię.
Poznaj predyspozycje do trwałej nietolerancji na gluten
Warto podkreślić, że istnieje szereg schorzeń autoimmunologicznych które jeszcze bardziej zwiększają prawdopodobieństwo występowania trwałej nietolerancji na gluten. Badanie na celiakię zalecane jest osobom chorującym na cukrzycę, łuszczycę, toczeń rumieniowaty, stwardnienie rozsiane, choroba Hashimoto, a także zespół Downa, Williamsa i Turnera. Należy pamiętać, iż celiakia jest chorobą genetyczną, dlatego jeśli w rodzinie danej osoby znane są jej przypadki, warto będzie wykonać badania w jej kierunku.
Które badanie na celiakię jest najskuteczniejsze?
Symptomy celiakii mogą być bardzo różnorodne i właśnie z tego powodu bardzo ciężko jest ją odpowiednio zdiagnozować. Najlepszą metodą przeprowadzenia badań na celiakię są testy DNA, które wykonuje się w kierunku obecności genów HLADQ2 i/lub HLA DQ8. To właśnie ich występowanie świadczy o predyspozycji do zachorowania na tą nietolerancję pokarmową.