Badanie kariotypu — informacje
Badanie kariotypu wykonywane jest często u kobiet, które mają za sobą poronienia. Jest to podstawowe badanie genetyczne, które tak naprawdę powinna wykonać każda para starająca się o zdrowe potomstwo. Badania wskazują bowiem, że nawet 30% par dotkniętych problemem niepłodności cierpi na zaburzenia kariotypu.
Jak interpretować wyniki badania kariotypu?
Co oznacza wynik badania kariotypu u mężczyzny?
Czy badanie kariotypu jest refundowane?
Kiedy powinno się wykonać badanie kariotypu?
Spis treści
Jak interpretować wyniki badania kariotypu?
Kariotyp nie ulega zmianie podczas życia, dlatego wynik badania jest ważny dożywotnio. Po wykonaniu analizy laboratorium powinno dostarczyć klientowi wynik badania wraz z interpretacją. Dzięki temu nawet laik może sprawdzić, czy wykryto mutacje w obrębie posiadanych chromosomów, które mogą odpowiadać za np. problemy z donoszeniem ciąży.
Co oznacza wynik badania kariotypu u mężczyzny?
Badanie kariotypu powinien wykonać każdy zdrowy mężczyzna starający się o dziecko. Badanie to wskazuje, czy w obrębie chromosomów nie ma zmian, mogących powodować problemy z donoszeniem ciąży partnerki czy schorzenia genetyczne płodu. Wynik kariotypu zarówno u kobiety, jak i mężczyzny może być nieprawidłowy. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, oznacza to, że mężczyzna jest nosicielem mutacji genetycznej.
Czy badanie kariotypu jest refundowane?
Badanie kariotypu jest refundowane, jednak tylko wówczas, kiedy skierowanie na badanie wypisze lekarz genetyk posiadający umowę z NFZ. Może on skierować na badanie pary wówczas, kiedy widzi ku temu powody. NFZ zwróci pieniądze za badanie tylko wówczas, kiedy będą istniały zalecenia do jego wykonania. Warto pamiętać, że aby dostać się do genetyka, wcześniej należy odbyć wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.
Kiedy powinno się wykonać badanie kariotypu?
Badanie kariotypu w ramach profilaktyki powinien wykonać każdy. Wskazaniem do wykonania analizy są jednak nawracające poronienia, niepłodność, martwe urodzenie czy występowanie mutacji genetycznych w obrębie bliskiej rodziny. Badanie kariotypu można wykonać również w dowolnym momencie u dzieci, by sprawdzić czy nie są one nosicielami danej mutacji.