Badania genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej
Trombofilia wrodzona to schorzenie genetyczne nazywane również nadkrzepliwością. Jest to nadmierna skłonność do powstawania zakrzepów. Nieleczona trombofilia może mieć znaczący wpływ na stan zdrowia, a także przyczynia się do powstawania groźnych zatorów, udaru czy zawału serca.
Ile kosztuje badanie na trombofilię wrodzoną?
O czym mówi wynik badania na trombofilię wrodzoną?
Kiedy zrobić badanie trombofilii wrodzonej?
Na czym polega badanie trombofilii wrodzonej?
Ile kosztuje badanie na trombofilię wrodzoną?
Badanie na trombofilię wrodzoną można wykonać w laboratorium zajmującym się analizą materiału genetycznego. Bez problemu znajdziemy odpowiednią placówkę w Internecie. Standardowa cena takiego badania waha się w granicach 300–500 złotych, w zależności od wybranego laboratorium, które wykonuje badanie. Warto porównać kilka ofert w poszukiwaniu najlepszej ceny.
O czym mówi wynik badania na trombofilię wrodzoną?
Wynik badania na trombofilię wrodzoną określa, czy u osoby badanej występuje mutacja genetyczna, która jest odpowiedzialna za występowanie trombofili wrodzonej. Jest to mutacja czynnika V Leiden. Wynik zawsze powinien być poddany analizie lekarza, dzięki czemu możliwe jest nie tylko wykrycie schorzenia, ale również wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Kiedy zrobić badanie trombofilii wrodzonej?
Trombofilia wrodzona badanie zalecane jest do wykonania w kilku przypadkach. Wskazaniami do wykonania badania jest między innymi podwyższony poziom homocysteiny, choroby takie jak zawał, zakrzepica czy udary w najbliższej rodzinie. Badanie zaleca się również do wykonania kobietom, które mają za sobą poronienie czy poród przedwczesny. Wskazaniem do wykonania badań oprócz epizodów zdrowotnych jest także siedzący tryb życia, palenie papierosów czy korzystanie z antykoncepcji hormonalnej.
Na czym polega badanie trombofilii wrodzonej?
Badanie przeprowadzane w celu ustalenia mutacji prowadzącej do trombofilii wrodzonej jest bardzo proste do wykonania. Wystarczającą próbką do badania jest wymaz z policzka pacjenta. Wymaz można uzyskać w warunkach domowych, a próbkę przesyła się do wybranego laboratorium przy pomocy kuriera. Niektóre laboratoria wykorzystują także próbkę krwi żylnej, która jednak musi zostać pobrana na miejscu.