Sprawdzamy, czy dziecko jest zdrowe — porównanie badań prenatalnych
To czy nowo narodzone dziecko jest zdrowe genetycznie, wpływa później na całe jego życie. Dlatego powinno się sprawdzić stan zdrowia maluszka jeszcze przed porodem. Część wad wrodzonych można skutecznie leczyć jeszcze w łonie matki. Niekiedy świadomość, że dziecko urodzi się chore, pozwala uratować mu życie. W tej chwili wypracowano kilkanaście metod oceny stanu zdrowia płodu. Porównanie metod badań prenatalnych jest kluczowe do wybrania tej właściwej w danej sytuacji. Jakie rozwiązania proponuje nam medycyna w tym zakresie? Sprawdź!
Porównanie metod badań prenatalnych — badania inwazyjne i nieinwazyjne
Badania inwazyjne to te, które ingerują w organizm matki lub dziecka. Nie są w pełni bezpieczne, ponieważ zabieg związany z pobraniem próbki do badań wiążę się z nieznacznym ryzykiem infekcji w macicy, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, zranienia płodu, poronienia lub przedwczesnego porodu. Inwazyjne badania prenatalne to:
Amniopunkcja
W trakcie amniopunkcji nakłuwa się macicę i pobiera z niej niewielką ilość płynu owodniowego. Następnie z płynu izoluje się komórki płodu i wielokrotnie namnaża, a potem bada się ich budowę genetyczną.
Kordocenteza
Zabieg ten polega na nakłuciu igłą brzucha matki i pępowiny dziecka i pobraniu krwi płodu. Wykonuje się go nie tylko w celu oceny DNA dziecka, ale np. celu oceny stopnia jego niedotlenienia.
Biopsja kosmówki
Badanie to polega na pobraniu fragmentu zewnętrznej błony płodowej (kosmówki). Proces ten odbywa się przy jednoczesnym wykonywaniu USG. Kosmówka zawiera komórki, które mają taki sam materiał genetyczny co płód.
Porównanie metod badań prenatalnych — bezpieczne badania prenatalne
USG genetyczne i test PAPP‑A
Trwa zdecydowanie dłużej i jest dokładniejsze niż standardowe USG w ciąży. Pozwala wykryć niektóre choroby genetyczne i wady wrodzone, np. Zespół Downa i bezmózgowie. Test PAPP‑A umożliwia oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób u dziecka.
Badania wolnego DNA płodu np. NIFTY
Pozwala wykryć ok. 100 różnych wad i zespołów wad genetycznych. Materiał genetyczny płodu uzyskuje się z krwi matki. Pobranie krwi jest całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka. Wynik testu jest wiarygodny, tzn. uznaje się, że negatywny wynik oznacza, że dziecko jest zdrowe i nie trzeba wykonywać innych, bardziej inwazyjnych badań. W przypadku wykrycia choroby zaleca się przeprowadzenie amniopunkcji, ponieważ istnieje nieznaczne ryzyko otrzymania testu fałszywie dodatniego, czyli wykrycia wady, która nie istnieje.