Jakie bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka można wykonać w Polsce?
Współczesna medycyna pozwala na sprawdzenie stanu zdrowia dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Część badań niestety niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego zakończenia ciąży. Na szczęście coraz więcej nieinwazyjnych testów jest dostępna także w naszym kraju. Jakie bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka wykonują laboratoria w Polsce?
Spis treści
Bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka dostępne bezpłatnie w Polsce
W wyniku zmian prawnych, które obowiązują od maja 2024 r., obecnie każdej kobiecie w ciąży w Polsce przysługują badania prenatalne uznawane za całkowicie bezpieczne. Należą do nich USG genetyczne oraz badania biochemiczne (m. in. test PAPP‑A). USG genetyczne jest po prostu dokładniejsze niż te wykonywane na standardowej wizycie lekarskiej. Sprawdza się np. grubość fałdy na karku dziecka. Z kolei bezpłatne testy biochemiczne mają na celu określenie stopnia prawdopodobieństwa wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych, np. Zespołu Downa. Są to badania przesiewowe, więc ocenia się prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej.
Płatne bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka — dlaczego warto je wybrać?
Ogólnie rzecz biorąc, takie badania charakteryzują się dużą większą czułością, bo nawet do 99%. Dlatego wynik jest wiarygodny. Ponadto płatne bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka wykrywają znacznie więcej nieprawidłowości w DNA dziecka. W tym te uznawane za niewielkie, ale uciążliwe dla chorego dziecka. Wszystkie bezpieczne badania prenatalne opierają się na zbadaniu niewielkiej próbki krwi matki, a dokładnie wyizolowaniu i ocenie wolnego DNA płodu, które znajduje się w tej krwi. Dlatego są to badania prenatalne bezpieczne dla dziecka jak i przyszłej mamy, ponieważ nie trzeba np. pobierać płynu owodniowego. Za najbardziej wszechstronne można uznać:
Jakie są nowoczesne i bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka w Polsce?
Test NIFTY PRO — bada aż 102 nieprawidłowości, a w tym 6 trisomii oraz anomalie związane z chromosomami płciowymi, a także rzadkie wady genetyczne, np. Zespół Jacobsena, Zespół WAGRO, zespół “Kociego Oka” Wyniki badania są dostępne przeważnie w ciągu 10 dni roboczych. Pozwala też określić płeć dziecka.
Test Panorama — można go przeprowadzić już od 9 tygodnia ciąży. Najszersza wersja tego testu obejmuje:
- 3 trisomie (zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau),
- anomalie związane z ciążą mnogą,
- mikrodelecje (zespół DiGeoreg’a, zespół Cri du Chat, zespół Angelmana) oraz zespół Pradera-Willego,
- tu też rodzice dziecka mogą poprosić o wskazanie płci potomka.