Żółtaczka u noworodka — wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć
Za żółtaczkę u dzieci odpowiedzialny jest podwyższony poziom pomarańczowo-czerwonego barwnika, który występuje we krwi. Zwany jest on powszechnie bilirubiną. Żółtaczka to bardzo częste zjawisko we wczesnym etapie życia dziecka — doświadcza jej aż 40% wcześniaków oraz 60% noworodków. Jednak czasami może także świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych.
Spis treści
Ile powinna trwać żółtaczka?
Żółte zabarwienie pojawia się najczęściej w drugiej dobie życia dziecka, osiąga największe nasilenie w 4 i 5 dniu i zwykle znika po 7 dniach. Wyjątkiem są tu wcześniaki, u których utrzymuje się nawet do dwóch tygodni.
Skąd jednak bierze się charakterystyczne żółtawe zabarwienie? Warto wiedzieć, że bilirubina jest produktem rozpadu erytrocytów czyli czerwonych krwinek. Podczas, gdy dziecko przebywa jeszcze w brzuchu swojej mamy wymaga ono o wiele więcej czerwonych krwinek niż już po urodzeniu. Po porodzie nagromadzenie czerwonych krwinek ulega więc szybkiemu rozpadowi, co zwiększa poziom bilirubiny w krwi malucha. Zwykle w metabolizacji nadmiaru bilirubiny pomaga wątroba, jednak u noworodka nie jest jeszcze ona na tyle rozwinięta, by prawidłowo poradzić sobie z jej nadwyżką
Patologiczna żółtaczka u dzieci
O ile najczęściej żółtaczka jest normalnym zjawiskiem, to zdarza się, iż mamy do czynienia z jej patologiczną formą. Co może o tym świadczyć? Na pewno powinno nas zaalarmować wcześniejsze pojawienie się żółtaczki, czyli w trakcie pierwszej doby życia malucha. Oznaką jej cięższego przebiegu będzie także jest przedłużone trwanie — od 7 do 14 dni, a także znacznie podwyższony poziom bilirubiny we krwi dziecka.
Źródła żółtaczki
Przyczyny utrzymującej się długo żółtaczki u noworodka mogą być różne. Czasami stan ten jest związany z zbyt rzadkim karmieniem dziecka, chorobami i zakażeniami wątroby lub z konfliktem serologicznym. Zdarza się jednak, iż przyczyna ma charakter genetyczny. Taką chorobą jest choćby zespół Gilberta, który powoduje iż bilirubina nie może zostać wydalona z organizmu dziecka.