Poronienia — czy za nie mogą odpowiadać nasze geny?
Źródła poronienia mogą być bardzo różne, jednak jedną z najczęstszych przyczyn stanowią czynniki genetyczne. Dlatego też, po utracie ciąży, tak istotne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych testów genetycznych, które odnajdą źródło problemu i pomogą w urodzeniu zdrowego dziecka w przyszłości.
Wrodzona trombofilia a przyczyny poronienia
Jednym ze schorzeń, które może powodować poronienia jest wrodzona trombofilia, czyli genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów. Warto pamiętać, że w trakcie ciąży krew kobiety jest znacznie gęstsza, niż normalnie, a predyspozycja do rozwoju zakrzepicy zwiększa się jeszcze bardziej. Za schorzenie to odpowiadają mutacje genu MTHFR oraz genu protrombiny, które można wykryć poprzez przeprowadzenie testów DNA. Aberracje w tych genach mogą skutkować nie tylko poronieniem, ale także innymi ciążowymi powikłaniami, takimi jak zespół Downa, zahamowanie wzrostu płodu czy też nieprawidłowości cewy nerwowej u dziecka.
Trombofilia czy zakrzepica?
Warto pamiętać, iż istnieje znaczna różnica pomiędzy wrodzoną trombofilią a chorobą zakrzepową. Trombofilia informuje nas o predyspozycji do rozwoju tej choroby, jednak nie oznacza, że w organizmie występują już skrzepliny. Z kolei zakrzepica jest chorobą, podczas której w naczyniach krwionośnych tworzą się zakrzepy, które mogą następnie oderwać się od nich i spowodować powikłania w innych miejscach organizmu. Objawami zakrzepicy są przede wszystkim ból, opuchlizna i zaczerwienienie nóg, dlatego jeśli przyszła mama cierpi na takie dolegliwości, powinna ona zgłosić się do lekarza. Wczesna reakcja może uchronić ją choćby przed poronieniem.
Diagnoza szansą na zapobiegnięcie poronieniu
Wczesne i prawidłowe rozpoznanie trombofilii wrodzonej u kobiety w ciąży, to już większość sukcesu. Lekarze są w stanie dobrać dla niej bezpieczne leki przeciwzakrzepowe, które pomogą donosić ciążę, a także urodzić zdrowe dziecko.