Nietolerancja laktozy u dorosłych — czym tak naprawdę jest?
Coraz częściej zdarza się, że na sklepowych półkach widzimy artykuły spożywcze, które nie zawierają w sobie laktozy. Pewnie wiele osób zastanawia się dlaczego stały się one tak popularne? Odpowiedź jest prosta — nietolerancja laktozy u dorosłych tak samo, jak i u dzieci spotykana jest coraz częściej, a ze wspomnianym schorzeniem boryka się nawet co 3 osoba w Polsce. Jak więc rozpoznać, że dolegliwość dotknęła również i nas?
Nietolerancja laktozy — objawy u dorosłych
Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych najczęściej obejmują takie symptomy, jak:
- wzdęcia,
- uczucie przelewania się w jelitach,
- biegunki,
- odbijanie,
- nudności i wymioty,
- zapalenie zatok,
- astmę,
- bóle kości i stawów,
- osteoporozę,
- i wiele innych nieprzyjemnych symptomów.
Najważniejsze jest znalezienie przyczyny nietolerancji laktozy u dorosłych
Nietolerancję laktozy u dorosłych możemy dzielić na genetyczną nietolerancję oraz nabytą. Jak więc dotrzeć do przyczyny? Jeśli Twoja nietolerancja laktozy nie jest spowodowana mutacją w genie LCT, który ma za zadanie wytwarzać enzym trawiący laktozę, to być może jest ona odwracalna. Przy nabytej nietolerancji laktozy najczęściej wystarczy wyleczyć samą infekcję bakteryjną, by móc wrócić do spożywania produktów mlecznych. Pamiętajmy jednak, że laktoza występuje nie tylko w mleku! Możesz znaleźć ją również w wielu innych artykułach spożywczych, m.in. słodyczach, frytkach czy pieczywie.
Nietolerancja laktozy — objawy u dorosłych kobiet
Nie zapominajmy także, że nietolerancja laktozy u dorosłych jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Ich organizm potrzebuje wtedy dużo wapnia dla budowania kości i zębów maluszka. Jeśli więc nie dostarczymy go z pożywieniem, przyszła mama może napotkać poważne komplikacje zdrowotne, takie jak osłabienie kości, a nawet osteoporozę.
Jeśli spostrzegłeś u siebie jakiekolwiek z powyższych objawów nie zwlekaj i wykonaj pomocne badanie genetyczne.