Nietolerancja laktozy objawy
Nietolerancja laktozy objawy to najczęściej problemy gastryczne takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Pacjenci skarżą się również na “uczucie przelewania w brzuchu” i dyskomfort zaraz po spożyciu produktów mlecznych lub nawet kilkanaście godzin później.
Nietolerancja laktozy — objawy mogą dotyczyć nawet co trzeciego Polaka
Na nietolerancję laktozy cierpi około 37% społeczeństwa. Najczęściej jest ona zapisana w naszym DNA. Oznacza to, że jesteśmy nosicielami pewnego polimorfizmu (wariantu genu), który odpowiedzialny jest za trawienie cukru mlecznego laktozy. Można to sprawdzić wykonując badanie genetycznego. W populacji polskiej za właściwe trawienie laktozy odpowiadają dwa polimorfizmy genu LCT.
Nietolerancja laktozy objawy — nie bagatelizuj ich!
Pamiętaj, że nieleczona pierwotna nietolerancja laktozy czyli właśnie ta zapisana w naszych genach może powodować m.in. osteoporozę czy astmę. Dlatego też bardzo ważne jest wykonanie stosownych badań, aby ją stwierdzić. Nie wszyscy chorzy odczuwają takie same objawy nietolerancji laktozy. Zdarza się, że objawy gastryczne są bardzo dyskretne, a pacjentowi doskwiera np. częste zapalenie zatok.
Nietolerancja laktozy objawy — jakich właściwie można się spodziewać?
Pierwsze objawy nietolerancji laktozy najczęściej są związane z układem pokarmowym. Wśród nich możemy wymienić m.in: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, gazy, uczucie pełności, uczucie przelewania, odbijanie i ogólny dyskomfort. Zdarzają się czasem również nudności czy wymioty. Nie da się ukryć, że tego typu dolegliwości są nie tylko nieprzyjemne ale przede wszystkim bardzo wstydliwe. Dlatego znacznie obniżają komfort życia pacjenta, utrudniają kontakty towarzyskie itp. Z czasem pacjenci zaczynają odczuwać również inne objawy takie jak bóle mięśni czy stawów, osteoporoza, zapalenia zatok a nawet astma czy egzema.
Dlaczego? Nietolerancja laktozy typu dorosłego wiąże się ze stopniowym (od ok. 2. roku życia) zanikiem enzymu trawiącego laktozę (cukier mleczny) – laktazy. Zwykle organizm pacjenta w wieku 5–10 lat wytwarza już tylko 5% początkowej ilości laktazy. Z tego powodu wapń (zawarty np. w mleku i jego przetworach) nie może przyswajać się prawidłowo, co powoduje jego niedobory i związane z nimi problemy takie jak właśnie osteoporoza.
Nietolerancja laktozy objawy — jak sprawdzić, czy faktycznie są związane z nieprawidłowym trawieniem cukru mlecznego?
Istnieją dwa główne testy wykonywane w przypadku podejrzenia nietolerancji laktozy — jest to wodorowy test oddechowy oraz test genetyczny. Zaletą tego drugiego jest to, że oprócz stwierdzenia istnienia takiej nietolerancji pozwala określić jej charakter — wrodzona czy nabyta.
Przy wtórnej nietolerancji laktozy – np. z powodu infekcji bakteryjnej – eliminacja laktozy przez całe życie może być niepotrzebna. Z kolei jeśli nietolerancja laktozy jest zapisana w naszych genach, dostarczanie organizmowi tego składnika wiąże się narażeniem na groźne powikłania, np. astmę czy osteoporozę.