Nietolerancja glutenu — badania, które warto przeprowadzić
Nietolerancja glutenu badania — o czym należy pamiętać? Warto pamiętać, że celiakia związana jest nie tylko z szeregiem pokarmowych i żołądkowych problemów, ale może powodować nawet 55 różnorodnych dolegliwości, począwszy od obniżonego nastroju, aż do osteoporozy i niepłodności.
Nietolerancja glutenu — objawy skórne, hormonalne i inne
Osobom z chorobami autoimmunologicznymi bardzo często towarzyszy nietolerancja glutenu, badania w kierunku celiakii powinny więc wykonać osoby cierpiące na takie problemy jak niedoczynność tarczycy, zapalenie stawów, łuszczyca (nietolerancja glutenu objawy skórne), toczeń, wrzodziejące zapalenie jelit albo stwardnienie rozsiane. Nietolerancja glutenu może wpływać niekorzystnie również na równowagę hormonalną, zwłaszcza u kobiet, co skutkuje nasileniem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zespołu policystycznych jajników, a nawet trudnościami z zajściem w ciążę.
Nietolerancja glutenu — objawy skórne często pojawiają się u chorych osób
Celiakia jest także częstą przyczyną bólów, stanów zapalnych i obrzęków mięśni oraz stawów, a najbardziej narażone są okolice kolan, palców i bioder. Co więcej, w organizmie pojawiają się niedobory mikroelementów i witamin, spowodowane nietolerancją glutenu — objawy skórne, łamliwość paznokci, wypadanie włosów oraz problemy ze szkliwem to następstwo braku odpowiedniego odżywienia organizmu.
Nietolerancja glutenu — badania a rodzaje schorzenia
Można wyróżnić odmienne formy nietolerancji glutenu, takie jak:
- uczulenie na gluten,
- łagodna nietolerancja pokarmowa (nadwrażliwość na gluten),
- celiakia (trwała nietolerancja glutenu uwarunkowana genetycznie).
Oczywiście leczenie konkretnego schorzenia będzie zależało od jego charakterystyki. Przykładowo — w przypadku celiakii należy ściśle przestrzegać rygorystycznej diety, natomiast jeżeli towarzyszy nam jedynie nadwrażliwość, możemy przyjmować określone ilości glutenu.
W przypadku nietolerancji glutenu, badania genetyczne dają najpewniejsze rezultaty. Testy DNA są proste, do ich wykonania wystarczy wymaz z policzka, a rezultat pokaże czy dolegliwości są spowodowane celiakią, czy też nie.