KTG czyli kardiotokografia — dowiedz się czym jest i kiedy powinnaś ją przeprowadzić!
Kardiotokografia — popularnie nazywana też badaniem KTG — skupia się na rejestrowaniu czynności serca płodu, a także czynności skurczowej macicy. Dzięki KTG lekarze są w stanie wykryć m.in. takie schorzenia jak zakażenie wewnątrzmaciczne czy niedotlenienie płodu, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu dziecka.
Na czym polega badanie KTG?
KTG najczęściej wykonywane jest pod koniec ciąży, a także podczas porodu i trwa od 30 minut do godziny. Zwykle przeprowadzane jest poprzez monitorowanie zewnętrzne, które polega na umieszczeniu na brzuchu przyszłej mamy pasów z czujnikami (tzw. pelotami). Jeden z czujników mierzy pracę serca płodu, natomiast drugi z nich robi pomiary skurczów macicy. W niektórych przypadkach wykonuje się także wewnętrzne monitorowanie KTG, które polega na przeprowadzeniu czujnika przez szyjkę macicy i umieszczenie go na główce płodu. Warto podkreślić, że obie wersje badania KTG są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Czego dowiesz się dzięki KTG?
Badanie KTG udziela istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka i bada m.in. wahania w czynności serca płodu. Czynność ta powinna mieścić się w przedziale od 110 do 160 uderzeń na minutę, a wszelkie odchylenia od normy będą świadczyły o pewnych zaburzeniach. Tachykardią nazywamy szybsze bicie serca, a bradykardią — wolniejsze. Z kolei akceleracja to przyspieszanie akcji serca, deceleracja — spadek, a oscylacjami określamy zmiany w liczbie uderzeń.
Kiedy warto wykonać wcześniejsze KTG?
W przypadku ciąży, która przebiega bez powikłań, KTG wykonywane jest w dniu porodu, natomiast jeżeli występują komplikacje, badanie przeprowadzane jest nawet kilka tygodni wcześniej. Wśród zaleceń do wcześniejszego badania KTG można wyróżnić m.in.: ciążę wielopłodową, słabe ruchy płodu i jego wady serca, występujące krwawienie z pochwy, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub chorobę nerek u matki, a także komplikacje występujące przy poprzednich ciążach.