Kariotyp – nieprawidłowy wiąże się z zespołem Downa
Gdy kariotyp u człowieka jest nieprawidłowy, występują problemy ze zdrowiem. Najpoważniejsze pojawiają się wtedy, gdy chromosomów jest zbyt dużo lub zbyt mało. Przykładem może być zespół Downa – inaczej nazywany trisomią 21.
Nieprawidłowy kariotyp a zespół Downa
W organizmie zdrowej osoby w każdej komórce (oprócz rozrodczych) są dwadzieścia trzy pary chromosomów – 44 autosomy i 2 chromosomy płci. U osoby z zespołem Downa chromosom 21 występuje nie w dwóch kopiach, a w trzech. Z tego powodu mówimy właśnie o trisomii.
Najczęściej nieprawidłowość ta powstaje losowo, jednak kilka procent przypadków związanych jest z przekazaniem nadmiaru materiału przez rodziców (nosicieli tzw. translokacji zrównoważonej). Tę nieprawidłowość można wykryć, analizując kariotyp.
Zespół Downa – jak się objawia?
Ten zespół wad wrodzonych wiąże się między innymi z charakterystycznym wyglądem (np. płaski profil twarzy), upośledzeniem, obniżoną odpornością, problemami ze wzrokiem czy wadami narządów wewnętrznych (np. serca czy przewodu pokarmowego). Różne objawy mogą występować o różnych osób z zespołem Downa.
Kariotyp – jak go zbadać przy podejrzeniu zespołu Downa?
Jeśli występuje podejrzenie zespołu Downa u dziecka narodzonego, kariotyp bada się najczęściej na podstawie próbki krwi. Badanie kariotypu można wykonać też na etapie ciąży. W takiej sytuacji pobierana jest próbka np. płynu owodniowego w czasie amniopunkcji.