Jak zrobić test na ojcostwo? Poznaj możliwości
Test na ojcostwo może przydać się zarówno w sądzie, jak i dla osobistego użytku. Można wykonać go w placówce medycznej lub samodzielnie w domu i mieć pewność, że wynik będzie stuprocentowo wiarygodny. Dowiedz się więcej o tym jak robić testy na ojcostwo.
Test na ojcostwo krok po kroku
Kiedy i jak zrobić test na ojcostwo? Badanie może być wykonane nawet podczas ciąży — po 8 tygodniu wystarczy pobrać od matki krew, z której wyizolowane zostanie DNA dziecka. Natomiast po 15 tygodniu można wykonać test podczas badania prenatalnego — na podstawie płynu owodniowego. Po narodzinach wystarczą próbki DNA od dziecka oraz ojca, tzw. wymazy, pobierane z wewnętrznej strony policzka.
Gdzie i jak zrobić test na ojcostwo?
Czy trzeba iść do punktu pobrań? Nie — test wystarczy zamówić do domu, a po oddaniu próbki wymazowej, wysłać go z powrotem do laboratorium. Można również zbadać DNA osoby bez oddawania wymazu — wystarczy przedmiot, na którym znajduje się jej DNA — np. zużyta maszynka do golenia czy włosy z cebulkami.
Pewność wyników w teście ojcostwa
Wysoka wiarygodność wyników bierze się z faktu, iż każdy człowiek ma całkowicie unikalne DNA. Podczas badania ojcostwa porównywane są markery genetyczne dziecka, które pochodzą w połowie od matki i w połowie od ojca. Warto pamiętać, że DNA jest takie samo w każdej komórce ciała — dlatego nie ważne, czy próbka pobierana jest z krwi, z włosa czy szczoteczki do zębów. Ten fakt oznacza, że badania można także wykonać przy użyciu DNA nieżyjącej już osoby — o ile ma się np. przedmioty, które do niej należały. Jak zrobić test na ojcostwo, by wynik był wiarygodny? Jeśli w badaniu biorą udział tylko dwie osoby (dziecko i potencjalny ojciec), warto wybrać laboratorium, które bada 24 markery DNA.
Prywatnie czy sądowo — jak zrobić test na ojcostwo?
Prywatne testy na ojcostwo wykonywane są głównie do własnego użytku — gdy dane osoby chcą się upewnić w sprawie ojcostwa. Natomiast test sądowy ma miejsce najczęściej w przypadku sporów o alimenty oraz ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa. Musi być wykonany w placówce oraz w obecności świadków — tak by nie było żadnych wątpliwości od kogo pochodzi zebrany materiał genetyczny.
Warto przeczytać: Test NOVA – innowacyjne badanie przesiewowe noworodków i małych dzieci już w Polsce!
Zdjęcie: Pixabay.com