Choroby tarczycy dieta — jak poprawić funkcjonowanie tarczycy
Prawidłowa dieta ma ogromne znaczenie w chorobach tarczycy (zarówno w nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy). Fakt ten potwierdzają liczne badania naukowe. Jak się okazuje zoptymalizowana dieta może zadecydować o przebiegu choroby oraz zwiększyć skuteczność leczenia. Choroby tarczycy dieta – co jeść, aby wspomóc pracę gruczołu tarczycowego?
Choroby tarczycy dieta – co jeść, a czego unikać?
Dieta osoby z chorą tarczycą nie może być monotonna. Chory powinien dostarczać w diecie mniej więcej tyle samo białka, tłuszczu i węglowodanów, co osoba zdrowa (z ogólnej populacji)[1]. W jego codziennym menu nie może zabraknąć następujących produktów:
- kwasów tłuszczowych omega‑3;
- pełnowartościowego białka;
- pełnoziarnistych produktów zbożowych;
- żelaza, jodu, selenu, witaminy D – w odpowiednich dawkach.
Jednocześnie chory powinien bezwzględnie unikać:
- produktów wysoko przetworzonych;
- nasyconych kwasów tłuszczowych [1];
- produktów z dużą zawartością konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy smaku.
Choroby tarczycy dieta – o czym pamiętać przy chorobie Hashimoto?
Przyczyną niedoczynności tarczycy bardzo często jest choroba Hashimoto – przewlekłe, limfocytarne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Dieta osób cierpiących na to schorzenie powinna być obfita w składniki mające właściwości przeciwzapalne, a więc m.in. wspomniane już kwasy omega‑3, witaminę D, witaminy z grupy B oraz witaminy antyoksydacyjne. Białko powinno pokrywać nawet 25% dziennego zapotrzebowania na energię.
Choroby tarczycy dieta – czasem przy Hashimoto należy wykluczyć gluten i laktozę…
Badania naukowe wskazują, że nawet połowa chorych na Hashimoto może mieć jednocześnie trwałą nietolerancję glutenu (celiakię)[2]. Powodem współwystępowania tych chorób jest ich autoimmunologiczne podłoże. Od momentu zdiagnozowania celiakii do końca życia osoba chora musi ściśle przestrzegać diety bezglutenowej. W przeciwnym razie składniki odżywcze z pokarmu, suplementy diety i leki na tarczycę nie będę dobrze się wchłaniać, a chory zacznie odczuwać różnego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości.
Mówiąc o chorobie Hashimoto, warto wspomnieć również o nietolerancji laktozy (nietolerancji cukru mlecznego). Piśmiennictwo naukowe podaje, że osoby z Hashimoto, spożywające laktozę, gorzej wchłaniają tyroksynę, przez co muszą zażywać większe dawki tego leku. I właśnie z tego powodu zaleca się, by wszystkie osoby chorujące na Hashomoto wykonały badanie na obecność nietolerancji laktozy:
„W badaniach przeprowadzonych na 84 chorujących na zapalenie tarczycy typu Hashimoto mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Turcji wykazano, że 63 z nich ma nietolerancję laktozy. Okazało się, że eliminacja tego cukru doprowadziła do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny. Z tego powodu autorzy badania sugerują, aby osoby, które wykazują duże wahania w stężeniu hormonu tyreotropowego i jednocześnie przyjmują wysokie dawki tyroksyny wykonały test w kierunku nietolerancji laktozy [3]”.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby z chorobami tarczycy, w tym z chorobą Hashimoto muszą wykluczać z diety gluten i laktozę. Możemy o tym przeczytać w źródłach naukowych:
„Wśród pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy należy rozważyć poszerzenie diagnostyki w kierunku celiakii, a w przypadku jej występowania zastosować dietę bezglutenową. Z kolei wśród pacjentów z rozpoznaną nietolerancją laktozy korzyści przynieść może wprowadzenie diety bezlaktozowej. Nie ma jednak wystarczających dowodów skłaniających do rutynowego stosowania diet eliminacyjnych w tej grupie chorych” [1].
Warto dodać, że eliminacja glutenu i laktozy wiąże się jednocześnie z koniecznością eliminacji wielu innych, wartościowych produktów spożywczych, m.in. bogatych w cenne witaminy i minerały. Stosowanie diety bezglutenowej i bezlaktozowej bez wyraźnych wskazań medycznych i bez wsparcia ze strony dietetyka może przynieść więcej negatywnych skutków niż pożytku.
Jaki z tego wniosek? Z glutenu i laktozy powinni zrezygnować tylko ci chorzy na Hashimoto, którzy rzeczywiście nie trawią tych składników, a więc mają stwierdzoną przy pomocy odpowiednich badań celiakię i/lub nietolerancję laktozy.
Źródła:
[1] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8, 4, s. 159.[2] [2] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.
[3] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.
Zdjęcie: © piksel/123rf.com