Badania kariotypu – wskazania, przebieg, gdzie zrobić
Badania kariotypu polegają na określeniu, czy liczba, struktura i budowa chromosomów w komórkach człowieka są prawidłowe. W przypadku występowania jakiejkolwiek nieprawidłowości pojawiają się problemy – przede wszystkim zespoły wad wrodzonych (np. zespół Downa), ale też kłopoty z poronieniami czy płodnością.
Kiedy zrobić badania kariotypu?
Jak wyglądają badania kariotypu?
Czy badania kariotypu są refundowane?
Jak wygląda nieprawidłowy kariotyp?
Kiedy zrobić badania kariotypu?
Badania kariotypu można wykonać jeszcze u nienarodzonego dziecka, u będącego już na świecie lub u osoby dorosłej. Kiedy zrobić badania kariotypu i w jakich sytuacjach lekarz je zaleca? Analizę chromosomów wykonuje się przy podejrzeniu choroby genetycznej związanej z nieprawidłowym kariotypem, po poronieniach (szczególnie nawykowych), przy niepłodności czy u osób, które mają w bliskiej rodzinie przypadki chorób genetycznych.
Jak wyglądają badania kariotypu?
A jak wyglądają badania kariotypu? Najczęściej pobiera się do nich próbkę krwi jak do morfologii, co jest proste i szybkie. Nie trzeba być na czczo. W przypadku badań w ciąży (wykonywanych u nienarodzonego jeszcze dziecka) zwykle pobierana jest próbka płynu owodniowego w czasie amniopunkcji. Później w laboratorium wykonuje się hodowlę, ustala kariotyp i go analizuje.
Czy badania kariotypu są refundowane?
Koszt badania kariotypu (u dzieci narodzonych i dorosłych) wynosi ok. 380–500 złotych. Czy badania kariotypu są refundowane? Mogą być w określonych przypadkach, jeśli lekarz genetyk znajdzie ku temu powody. Najpierw konieczne jest jednak uzyskanie skierowania do poradni genetycznej. Również badanie kariotypu u dziecka nienarodzonego w niektórych sytuacjach może być refundowane.
Jak wygląda nieprawidłowy kariotyp?
U osób z prawidłowym kariotypem występuje 46 chromosomów (w tym 2 chromosomy płci). Jak wygląda nieprawidłowy kariotyp? Chromosomów jest zbyt dużo (np. jak w przypadku zespołu Downa – trisomii chromosomu 21) czy zbyt mało, czasem ich budowa czy struktura są niepoprawne. Nie zawsze nieprawidłowy kariotyp objawia się w widoczny sposób – np. u wielu osób, które mają problemy z poronieniami, ilość materiału genetycznego jest poprawna, ale występują jego przesunięcia. Nie daje to widocznych objawów, ale może powodować problemy z płodnością.