Przeskocz do treści

Przebieg i przygotowanie do badań prenatalnych — poradnik dla przyszłych mam

Bez­pieczne bada­nia pre­na­talne powin­na wykon­ać każ­da kobi­eta w ciąży. Cza­sa­mi trze­ba też rozważyć przeprowadze­nie bardziej inwazyjnych testów, aby potwierdz­ić diag­nozę. Przed badaniem mamy częs­to tak się stre­su­ją, że nie pamię­ta­ją już instrukcji lekarza doty­czącej tego, jak prze­b­ie­ga konkretne badanie i jak powin­no wyglą­dać przy­go­towanie do badań pre­na­tal­nych. Porad­nik dla przyszłych mam, który opra­cow­al­iśmy na pewno rozwieje ich wątpliwości.

Przebieg badań prenatalnych

USG gene­ty­czne

Wykonu­je się je podob­nie jak zwykłe badanie USG w ciąży. Jest tylko dłuższe i nastaw­ione na konkretne para­me­try. Powinien je przeprowadz­ić lekarz posi­ada­ją­cy odpowied­nie kwal­i­fikac­je w kierunku oce­ny możli­woś­ci wys­tąpi­enia wad genetycznych.

Test PAPP‑A

Zale­ca się wyko­nanie go razem z USG gene­ty­cznym między 11. a 14. tygod­niem ciąży. Wyma­ga dwukrot­nego pobra­nia prób­ki krwi żyl­nej od matki.

Pre­na­tal testDNA

Tutaj również trze­ba wysłać do lab­o­ra­to­ri­um próbkę krwi mat­ki. Niek­tóre lab­o­ra­to­ria przewidu­ją możli­wość pobra­nia krwi w domu pac­jen­t­ki. W anal­izie mate­ri­ału gene­ty­cznego wyko­rzys­tu­je się metodę Sek­wencjonowa­nia Nowej Gen­er­acji (NGS) oraz anal­izy bioin­for­maty­cznej, przy zas­tosowa­niu nowoczes­nej technologii

Amniop­unkc­ja, biop­s­ja kos­mów­ki, kordocenteza

Bada­nia te są już bardziej inwazyjne. Każde­mu z nich towarzyszy USG. W trak­cie amniop­unkcji nakłuwa się brzuch mat­ki i pobiera płyn owod­niowy. Podob­nie wyglą­da to przy biop­sji kos­mów­ki, ale tu zasysa się strzykawką frag­men­ty kos­mów­ki tro­foblas­tu. W cza­sie kor­do­cen­tezy lekarz nakłuwa brzuch pac­jen­t­ki i pępow­inę pło­du. Następ­nie pobiera odpowied­nią ilość krwi.

Przygotowanie do badań prenatalnych — poradnik dla przyszłych mam

Bada­nia pre­na­talne nie wyma­ga­ją od przyszłej mat­ki spec­jal­nych przy­go­towań. Przed USG gene­ty­cznym, amniop­unkcją, biop­sją kos­mów­ki warto opróżnić pęcherz moc­zowy. Przy USG, tes­tach z krwi, amniop­unkcji i biop­sji nie trze­ba być na czc­zo, ale przed amniop­unkcją powin­no się ograniczyć picie. To, czy przed kor­do­cen­tezą moż­na jeść i pić zależy od tego, jakie znieczu­le­nie będzie zas­tosowane w trak­cie bada­nia — miejs­cowe czy ogólne. Przed biop­sją i kor­do­cen­tezą członek per­son­elu medy­cznego na pewno zapy­ta, czy przyszła mama ma skłon­ność do krwaw­ień. Niek­tóre testy z krwi mat­ki wymusza­ją odstaw­ie­nie heparyny. Nie doty­czy to np. Pre­na­tal testD­NA. Dlat­ego właśnie to badanie warto wybrać. Szczegól­nie że oce­nia się nim wszys­tkie 23 pary chro­mo­somów, a moż­na go przeprowadz­ić już od 10 tygod­nia ciąży.

 

mail