Przebieg i przygotowanie do badań prenatalnych — poradnik dla przyszłych mam
Bezpieczne badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Czasami trzeba też rozważyć przeprowadzenie bardziej inwazyjnych testów, aby potwierdzić diagnozę. Przed badaniem mamy często tak się stresują, że nie pamiętają już instrukcji lekarza dotyczącej tego, jak przebiega konkretne badanie i jak powinno wyglądać przygotowanie do badań prenatalnych. Poradnik dla przyszłych mam, który opracowaliśmy na pewno rozwieje ich wątpliwości.
Spis treści
Przebieg badań prenatalnych
USG genetyczne
Wykonuje się je podobnie jak zwykłe badanie USG w ciąży. Jest tylko dłuższe i nastawione na konkretne parametry. Powinien je przeprowadzić lekarz posiadający odpowiednie kwalifikacje w kierunku oceny możliwości wystąpienia wad genetycznych.
Test PAPP‑A
Zaleca się wykonanie go razem z USG genetycznym między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wymaga dwukrotnego pobrania próbki krwi żylnej od matki.
Tutaj również trzeba wysłać do laboratorium próbkę krwi matki. Niektóre laboratoria przewidują możliwość pobrania krwi w domu pacjentki. W analizie materiału genetycznego wykorzystuje się metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS) oraz analizy bioinformatycznej, przy zastosowaniu nowoczesnej technologii
Amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza
Badania te są już bardziej inwazyjne. Każdemu z nich towarzyszy USG. W trakcie amniopunkcji nakłuwa się brzuch matki i pobiera płyn owodniowy. Podobnie wygląda to przy biopsji kosmówki, ale tu zasysa się strzykawką fragmenty kosmówki trofoblastu. W czasie kordocentezy lekarz nakłuwa brzuch pacjentki i pępowinę płodu. Następnie pobiera odpowiednią ilość krwi.
Przygotowanie do badań prenatalnych — poradnik dla przyszłych mam
Badania prenatalne nie wymagają od przyszłej matki specjalnych przygotowań. Przed USG genetycznym, amniopunkcją, biopsją kosmówki warto opróżnić pęcherz moczowy. Przy USG, testach z krwi, amniopunkcji i biopsji nie trzeba być na czczo, ale przed amniopunkcją powinno się ograniczyć picie. To, czy przed kordocentezą można jeść i pić zależy od tego, jakie znieczulenie będzie zastosowane w trakcie badania — miejscowe czy ogólne. Przed biopsją i kordocentezą członek personelu medycznego na pewno zapyta, czy przyszła mama ma skłonność do krwawień. Niektóre testy z krwi matki wymuszają odstawienie heparyny. Nie dotyczy to np. Prenatal testDNA. Dlatego właśnie to badanie warto wybrać. Szczególnie że ocenia się nim wszystkie 23 pary chromosomów, a można go przeprowadzić już od 10 tygodnia ciąży.