Przeskocz do treści

Maluch ma 8 miesięcy — kryzys ósmego miesiąca u niemowlaka

Zachowanie małego dziec­ka w trak­cie jego roz­wo­ju ule­ga niekiedy dość radykalnym zmi­anom. Jeśli dziecko ma już 8 miesię­cy, praw­dopodob­nie rozpoczął się u niego kryzys ósmego miesią­ca. Jak wpły­wa on na niemowlę i jego otoczenie?

Kryzys ósmego miesiąca-charakterystyczne objawy

Najbardziej wyraźną, a jed­nocześnie najtrud­niejszą oznaką kryzy­su ósmego miesią­ca jest nagła zmi­ana zachowa­nia dziec­ka i to na dłuższy czas. Pogod­nie prze­ważnie niemowlę sta­je się marudne, płac­zli­we i roz­drażnione. Łat­wo jest też zauważyć tzw. lęk sep­a­ra­cyjny — maluszek dużo gorzej znosi rozs­tanie z mamą. Bywa, że do innych ludzi odnosi się wręcz wro­go. Wrod­zona cieka­wość zmienia się w lęk przed nowoś­ci­a­mi i zmianami.

Kryzys ósmego miesiąca — dlaczego zachowanie niemowlęcia się zmienia?

Ciągłe roz­drażnie­nie dziec­ka jest nie tylko męczące dla rodz­iców, ale budzi też ich niepokój. Niepotrzeb­nie, ponieważ te z pozoru negaty­wne objawy są prze­jawem praw­idłowego roz­wo­ju małego człowieka. Czas ten określa się jako szósty skok roz­wo­jowy. Właśnie wtedy inten­sy­wnie rozwi­ja­ją się wszys­tkie zmysły dziec­ka, a niemowlę inaczej zaczy­na odbier­ać otacza­ją­cy je świat. Jest to niego dość stre­su­jące. Wtedy właśnie pojaw­ia się kryzys ósmego miesią­ca. Co więcej, maluszek dostrze­ga już, że on sam i jego mama to dwie różne oso­by, a ta dru­ga oso­ba jest źródłem bez­pieczeńst­wa i przy­jem­nych chwil. Dlat­ego zniknię­cie mat­ki, która prze­ważnie opieku­je się nim najwięcej, budzi w nim niepokój i niechęć. Bywa, że dziecko jest nawet agresy­wne wobec “tym­cza­sowego” opieku­na — bab­ci, niani, taty.

Kryzys ósmego miesiąca — dlaczego dziecko boi się obcych?

Kilku­miesięczny brzdąc, który na widok sąsi­a­da płacze i wyco­fu­je się, jest cza­sa­mi negaty­wnie odbier­any przez dorosłych. Tym­cza­sem taka reakc­ja jest bard­zo dobrym syg­nałem praw­idłowego roz­wo­ju psy­chicznego. Oznacza, że dziecko potrafi odróżnić oso­by mu najbliższe od obcych lub rzad­ko spo­tykanych. Niemowlę dys­tan­su­je się od ludzi, którzy nie kojarzą mu się z poczu­ciem bezpieczeństwa.

Kryzys ósmego miesiąca-jak ułatwić dziecku ten czas?

Ist­nieje kil­ka sposobów, aby pomóc dziecku odzyskać spokój w momen­tach, w których np. odczuwa stra­ch w wyniku lęku sep­a­ra­cyjnego. Mat­ka, wychodząc na chwilę z pomieszczenia, powin­na zad­bać o to, aby dziecko cały czas słysza­ło jej głos. Jeśli nie jest to możli­we, moż­na dać mu np. ulu­bionego misia czy kocyk. Częstym błę­dem opiekunów jest wymykanie się, pod­czas gdy maluch sku­pia się na zabaw­ie. Przez to dziecko jeszcze bardziej traci poczu­cie bez­pieczeńst­wa. Nato­mi­ast świet­nym pomysłem jest baw­ie­nie się z nim “ w chowanego”.

 

mail